dnes je 28.3.2024

Input:

21/2016 F.s., Etický kódex pre výkon vnútorného auditu

21/2016 F. s.
Etický kódex pre výkon vnútorného auditu

Úvod
Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo financií“) podľa § 3 písm. b) zákona č. 357/2015 Z. z. o finančnej kontrole a audite a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o finančnej kontrole a audite“) vydáva tento Etický kódex pre výkon vnútorného auditu (ďalej len „etický kódex“), ktorý sa vzťahuje na všetkých zamestnancov, ktorí vykonávajú vnútorný audit (ďalej len „vnútorný audítor“) v súlade so zákonom o finančnej kontrole a audite.
Cieľom etického kódexu je zdokonaľovanie etickej kultúry v profesii vnútorného audítora. Etický kódex je nevyhnutný a dôležitý pre činnosť vnútorného audítora, pretože profesia vnútorného audítora je založená najmä na dôvere, objektívnom posudzovaní riadenia rizík, riadiacich a kontrolných procesov orgánov verejnej správy.
Etický kódex stanovuje na základe všeobecne uznávaných a uplatňovaných morálnych pravidiel a hodnôt spoločenského styku základné princípy a pravidlá správania sa, ktorých dodržiavanie je nevyhnutné a dôležité pri výkone vnútorného auditu.
Počas výkonu vnútorného auditu sa od vnútorného audítora očakáva, že pri komunikácii so zamestnancami povinnej osoby a tretími osobami uplatňuje nasledujúce základné princípy a pravidlá správania sa:

I. PRINCÍP NEZÁVISLOSTI
Je nevyhnutné, aby vnútorný audítor pri výkone vnútorného auditu zachovával svoju nezávislosť, ako jeden z najdôležitejších atribútov audítorskej činnosti a dbal na to, aby sa jeho osobné záujmy a ambície nestali prekážkou pre objektívne a nezávislé hodnotenie oblastí overovaných vnútorným auditom.
Pravidlá správania sa vnútorného audítora pri výkone vnútorného auditu:
1.  zdrží sa konania, ktoré by ho pri výkone vnútorného auditu mohlo ovplyvniť a tak spochybniť jeho nezávislosť a objektívnosť;
2.  zachováva si nezávislosť a nestrannosť od činností, ktoré súvisia s vnútorným auditom;
3.  správa sa nestranne a nezaujato a vyhýba sa kontaktom, ktoré by ho mohli ovplyvniť, kompromitovať alebo ohroziť jeho schopnosť konať nezávisle a nestranne od preverovaných skutočností a chráni si svoju nezávislosť aj pred politickým ovplyvňovaním;
4.  vyhýba sa vzniku situácií, ktoré môžu spôsobiť konflikt záujmov (napr. odmietaním darov a iných výhod), ktoré by mohli mať vplyv na jeho nezávislosť a tak ovplyvniť jeho rozhodovanie a profesionálny úsudok;
5.  ak je mu známa skutočnosť, zakladajúca pochybnosť o predpojatosti so zreteľom na jeho vzťah k povinnej osobe, tretej osobe alebo k cieľom vnútorného auditu, bez zbytočného odkladu oznámi túto skutočnosť štatutárnemu orgánu správcu kapitoly štátneho rozpočtu.

II. PRINCÍP ČESTNOSTI
Čestnosť vnútorného audítora je východiskom pre vybudovanie dôvery pri výkone vnútorného auditu, čím sa vytvára základ pre dôveryhodnosť výsledkov jeho audítorskej činnosti.
Pravidlá správania sa vnútorného audítora pri výkone vnútorného auditu:
1.  vykonáva svoju prácu čestne, dôsledne a zodpovedne;
2.  svoju profesiu vykonáva v súlade s Ústavou SR, zákonmi, ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, Medzinárodnými štandardami pre profesionálnu prax vnútorného auditu a