dnes je 28.3.2024

Input:

9/2018 Z.z., Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 55/2006 Z. z. o podrobnostiach v havarijnom plánovaní pre prípad nehody alebo havárie v znení vyhlášky č. 35/2012 Z. z.

9/2018 Z.z.
VYHLÁŠKA
Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky
z 2. januára 2018,
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 55/2006 Z. z. o podrobnostiach v havarijnom plánovaní pre prípad nehody alebo havárie v znení vyhlášky č. 35/2012 Z. z.
Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky podľa § 27 ods. 6, § 28 ods. 26 a § 29 ods. 7 zákona č. 541/2004 Z. z. o mierovom využívaní jadrovej energie (atómový zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov ustanovuje:
Čl. I
Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 55/2006 Z. z. o podrobnostiach v havarijnom plánovaní pre prípad nehody alebo havárie v znení vyhlášky č. 35/2012 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. Úvodná veta vyhlášky znie:
„Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky (ďalej len „úrad“) podľa § 27 ods. 6, § 28 ods. 26 a § 29 ods. 7 zákona č. 541/2004 Z. z. o mierovom využívaní jadrovej energie (atómový zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) ustanovuje:“.
2. V celom texte vyhlášky sa slovo „spohotovenie“ v príslušnom tvare nahrádza slovami „uvedie do pohotovosti“ v príslušnom tvare.
3. § 2 sa dopĺňa písmenom f), ktoré znie:
„f) lokalitou územie jadrového zariadenia alebo bezprostredne susediace územie viacerých jadrových zariadení s rovnakým alebo rozdielnym držiteľom povolenia.“.
4. V § 3 odsek 1 znie:
„(1) Predbežný vnútorný havarijný plán je podkladom pre vnútorný havarijný plán a pri jeho vypracúvaní sa zohľadňujú aj nehody alebo havárie, ktoré môžu vzniknúť počas výstavby jadrového zariadenia, a zdolávanie nehôd alebo havárií vzniknutých aj na inom jadrovom zariadení v lokalite a nehody alebo havárie vznikajúce v dôsledku kombinácie rôznych mimoriadnych udalostí.1a“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 1a znie:

1a§ 3 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov.“.
5. V § 3 odsek 4 znie:
„(4) Predbežná organizácia havarijnej odozvy obsahuje
a) predbežnú klasifikáciu udalosti na jadrovom zariadení, pri nehode alebo havárii aj spôsob určenia stupňa ich závažnosti a predpokladaného časového priebehu,
b) opis činnosti na území jadrového zariadenia na zabránenie alebo zmiernenie následkov nehody alebo havárie,
c) spôsob vyhlasovania nehôd alebo havárií podľa stupňa ich závažnosti,
d) základný opis organizačnej štruktúry organizácie havarijnej odozvy držiteľa povolenia,
e) predbežný opis technických, komunikačných a materiálnych prostriedkov určených na zvládnutie nehôd alebo havárií,
f) predbežný plán monitorovania územia jadrového zariadenia a okolia jadrového zariadenia,
g) spôsob ochrany osôb oprávnene sa zdržujúcich na území jadrového zariadenia,
h) spôsob vyrozumenia osôb na území jadrového zariadenia a v oblasti ohrozenia a spôsob varovania obyvateľstva,
i) dokumentáciu ochrany pred požiarmi,2
j) spôsob informovania