dnes je 19.4.2024

Input:

12/2018 F.s., Metodické usmernenie sekcie auditu a kontroly Ministerstva financií SR č. MF/007242/2018-1411 k hodnoteniu finančného riadenia v orgánoch verejnej správy

12/2018 F. s.
Metodické usmernenie
sekcie auditu a kontroly Ministerstva financií SR
č. MF/007242/2018-1411
k hodnoteniu finančného riadenia v orgánoch verejnej správy
1. Úvod
Ministerstvo financií SR (ďalej len „ministerstvo financií“) vydáva toto metodické usmernenie podľa § 3 písm. b) zákona č. 357/2015 Z. z. o finančnej kontrole a audite a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o finančnej kontrole a audite“) s cieľom zabezpečiť jednotnú aplikáciu ustanovení zákona o finančnej kontrole a audite. Metodické usmernenie je zamerané na základné princípy, zásady a postupy hodnotenia finančného riadenia podľa § 5 zákona o finančnej kontrole a audite. Metodické usmernenie je určené najmä pre zamestnancov správcov kapitol štátneho rozpočtu vykonávajúcich vnútorný audit podľa § 16 zákona o finančnej kontrole a audite a zamestnancov ministerstva financií, Úradu vládneho auditu a inej právnickej osoby podľa § 19 ods. 5 zákona o finančnej kontrole a audite vykonávajúcich vládny audit podľa § 19 zákona o finančnej kontrole a audite (ďalej len „audítor“) ako minimálny základ pre hodnotenie finančného riadenia v orgánoch verejnej správy.
Cieľom auditu podľa § 10 ods. 2 zákona o finančnej kontrole a audite je najmä prinášať systematický metodický prístup k zlepšovaniu efektívnosti finančného riadenia, overovať a hodnotiť systém riadenia rizík, identifikovať a hodnotiť možné riziká súvisiace s finančným riadením a inými činnosťami, odporúčať zlepšenia riadenia rizík na minimalizáciu rizík a iné. Hodnotenie finančného riadenia sa vykoná ako samostatný cieľ alebo spolu s iným cieľom vládneho auditu v povinnej osobe. Na výkon vládneho auditu sa primerane použijú Postupy pre vládny audit vlastných zdrojov SR, na výkon vnútorného auditu sa primerane požijú interné manuály na výkon vnútorného auditu jednotlivých útvarov vnútorného auditu (ďalej len „postupy auditu“).
Súčasťou hodnotenia finančného riadenia v orgánoch verejnej správy je najmä :
- hodnotenie vnútorného kontrolného systému,
- stratégia plánovania, stanovenie hlavných cieľov a úloh,
- hodnotenie riadenia rizík,
- hodnotenie vykonávania finančnej kontroly, hospodárne, efektívne, účinné a účelné využívanie verejných financií,
- účtovníctvo a výkazníctvo,
- rozpočet,
- predchádzanie podvodom a nezrovnalostiam,
- správa majetku štátu a pohľadávky štátu,
- zverejňovanie zmlúv,
- monitoring a plnenie opatrení na odstraňovanie nedostatkov,
- informačné systémy (bezpečnosť a funkčnosť).
2. Hodnotenie vnútorného kontrolného systému
Overenie vnútorného kontrolného systému (ďalej len „VKS“) je jedným zo základných východísk pre výkon vnútorného auditu / vládneho auditu (ďalej len „audit“), keďže jednou z úloh auditu je napomáhať vedeniu orgánu verejnej správy dosahovať jeho ciele tým, že prináša systematický a metodický prístup k hodnoteniu a zlepšovaniu riadiacich a kontrolných procesov a procesov riadenia rizík.
Útvar vnútorného auditu / vládny audit by mal v pláne vnútorných / vládnych auditov počítať s auditmi zameranými na