dnes je 24.4.2024

Input:

7/2018 F.s., Metodické usmernenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/020525/2017-724 k postupom v rámci procedúry vzájomnej dohody

7/2018 F. s.
Metodické usmernenie
Ministerstva financií Slovenskej republiky
č. MF/020525/2017-724
k postupom v rámci procedúry vzájomnej dohody
Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 160 ods. 2 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „daňový poriadok“) pre jednotné uplatnenie postupov v rámci procedúry vzájomnej dohody vydáva nasledovné metodické usmernenie č. MF/020525/2017-724.
1. Úvod
1.1. Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia (ďalej len „ZZDZ“) sa uzatvárajú v záujme zamedzenia dvojitého zdanenia príjmov a kapitálu bez vytvárania príležitostí na nezdanenie alebo zníženie zdanenia prostredníctvom daňových únikov alebo vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam. Pri riešení prípadov a situácií vyplývajúcich z praxe môže dochádzať medzi zmluvnými štátmi k sporom ohľadom správností jednotlivých ustanovení ZZDZ. Takéto situácie môžu viesť k dvojitému zdaneniu napriek existencii platnej ZZDZ. Toto riziko dvojitého zdanenia existuje napríklad v prípadoch, keď dotknuté zmluvné štáty (respektíve finančné správy týchto štátov) interpretujú podmienky ZZDZ inak, alebo odlišne stanovujú skutkové okolnosti prípadu, ktorý je predmetom sporu. V praxi môže ísť napr. o riešenie otázok rozhraničenia daňovej rezidencie, vzniku a existencie stálej prevádzkarne ako aj priraďovania ziskov tejto stálej prevádzkarni, rozdielnej klasifikácie príjmov a rozdielnej charakterizácie subjektov, transferového oceňovania a pod. V záujme riešenia takýchto daňových sporov ZZDZ obsahujú tiež ustanovenia, ktoré umožňujú príslušným orgánom zmluvných štátov priamo sa kontaktovať s cieľom vyriešiť spory v rámci procedúry vzájomnej dohody1) .
1.2. Príslušné orgány zmluvných štátov sa majú usilovať, aby prostredníctvom dohody vyriešili situáciu daňových subjektov podliehajúcich zdaneniu, ktoré nie je v súlade s príslušnou ZZDZ. Príslušné orgány sú oprávnené komunikovať priamo, bez využitia diplomatickej cesty. Procedúra vzájomnej dohody obvykle predstavuje efektívny a účinný spôsob riešenia sporov plynúcich zo ZZDZ. V Slovenskej republike je príslušným orgánom na riešenie prípadov dohodou podľa ZZDZ Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“).
Príslušný orgán zabezpečuje aplikáciu ZZDZ v dobrej viere a v rámci procedúry vzájomnej dohody sa snaží dosiahnuť dohodu s príslušnými orgánmi zmluvných štátov, rešpektujúc pritom princíp rovnosti a transparentnosti.
1.3. Ďalším nástrojom, ktorý poskytuje obdobné možnosti na riešenie sporov ako ZZDZ medzi členskými štátmi Európskej únie je Dohovor č. 90/436/EHS o zamedzení dvojitého zdanenia v prípade úpravy zisku medzi združenými podnikmi (ďalej len „Arbitrážny dohovor“)2) . Arbitrážny dohovor obsahuje okrem možnosti riešenia prípadov dohodou aj možnosť využitia poradnej komisie (tzv. arbitráže). Z rozsahu tohto dohovoru vyplýva, že rieši len spory medzi členskými štátmi EÚ a pokrýva len riešenie situácií dvojitého zdanenia v dôsledku:
- transferového oceňovania,
- priraďovania ziskov stálej prevádzkarni.