dnes je 25.4.2024

Input:

1/2022 Z.z., Rokovací poriadok Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky

1/2022 Z. z.
[zrušené č. 424/2022 Z.z.]
ROKOVACÍ PORIADOK
Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky
Plénum Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky (ďalej len „plénum“) sa na svojom prvom zasadnutí konanom 3. augusta 2021 podľa § 24d ods. 6, § 45 ods. 3 a § 59 ods. 2 zákona č. 757/2004 Z. z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov uznieslo na tomto rokovacom poriadku:
PRVÁ ČASŤ
PREDMET ÚPRAVY
Článok 1
Tento rokovací poriadok upravuje:
1. Rokovací poriadok pléna,
2. spôsob vydávania Zbierky stanovísk a rozhodnutí Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky (ďalej len „zbierka rozhodnutí“),
3. určenie orgánu na vykonanie revízie na Najvyššom správnom súde Slovenskej republiky (ďalej len „najvyšší správny súd“) a na správnych kolégiách krajských súdov (ďalej len „správne súdy“),
4. spôsob voľby a odvolávania členov Sudcovskej rady Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky (ďalej len „sudcovská rada“).
DRUHÁ ČASŤ
ROKOVANIE PLÉNA
PRVÁ HLAVA
ROKOVACÍ PORIADOK PLÉNA
Článok 2
1. Plénum najvyššieho správneho súdu zvoláva predseda Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky (ďalej len „predseda súdu“), ktorý navrhuje jeho program a vedie jeho rokovanie. Predseda súdu môže rozhodnúť, že sa zasadnutie koná v online forme.
2. Predseda súdu je povinný zvolať plénum, ak o to požiada písomne najmenej tretina sudcov alebo nadpolovičná väčšina všetkých členov sudcovskej rady s návrhom programu rokovania. Ak predseda súdu nezvolá plénum do desiatich dní od doručenia písomnej žiadosti, zvolá ho predseda sudcovskej rady alebo podpredseda sudcovskej rady.
3. Zasadnutia pléna sú neverejné; zúčastňujú sa na ňom všetci členovia pléna.
4. Členovia súdnej rady, minister spravodlivosti a generálny prokurátor majú právo zúčastniť sa na zasadnutí pléna. Predseda súdu môže na zasadnutie pléna prizvať predsedov krajských súdov a predsedov správnych súdov, verejného ochrancu práv ako aj iné osoby podľa povahy zasadnutia pléna.
5. Na zasadnutie pléna, na ktorom sa má prerokovať návrh na prijatie stanoviska k zjednocovaniu výkladu zákonov a iných všeobecne záväzných právnych predpisov, sa prizýva aj zástupca ústredného orgánu štátnej správy, do ktorého pôsobnosti patria otázky, ktoré sú predmetom zasadnutia pléna.
6. Písomné podklady na rokovanie pléna s pozvánkou na jeho zasadnutie doručí kancelária predsedu súdu všetkým členom pléna a osobám uvedeným v bodoch 4 a 5 najmenej desať dní pred zasadnutím.
7. Program rokovania schvaľuje na začiatku zasadnutia plénum.
8. Predseda súdu vopred určí sudcu alebo viacerých sudcov za zapisovateľov.
9. Plénum môže rokovať za prítomnosti najmenej dvoch tretín svojich členov.
10. Po otvorení rokovania pléna predseda súdu alebo podpredseda súdu prednesie správu k prejednávanej veci. V nej uvedie najmä okolnosti, ktoré odôvodňujú zaradenie veci na program pléna, konštatuje hlavné zásady prejednávanej veci a poukáže, na ktoré zásadné otázky by sa mala prednostne zamerať rozprava pléna.
11. Po prednesení správy nasleduje rozprava, ktorej cieľom je vecné a všestranné prerokovanie celkovej koncepcie a všetkých zásadných otázok stanoveného