dnes je 1.7.2025

Input:

č. 62/2024 Zb. rozh.

č. 62/2024 Zb. rozh.
ROZHODNUTIE
Pohľadávka zistená v konkurze
§ 32 ods. 9, § 32 ods. 16 zákona č. 7/2005 o konkurze a reštrukturalizácii
Zákonnú fikciu zistenej pohľadávky nemožno následne prelomiť v incidenčnom konaní podľa Zákona o konkurze a reštrukturalizácii, a to ani v prípade žaloby veriteľa o určenie totožnej pohľadávky prihlásenej do konkurzu po prihlasovacej lehote, popretej správcom ako duplicitne prihlásenej a už zistenej, hoci veriteľ popretej pohľadávky v žalobe tvrdí, že pohľadávku nadobudol skôr ako veriteľ zistenej pohľadávky. Predmetom takéhoto incidenčného konania je len rozsah a dôvody popretia správcom, teda nie spor o vlastníctvo pohľadávky.
(uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 5ObdoK/2/2023 z 26. júna 2024)
Z odôvodnenia:
1. Krajský súd v Banskej Bystrici (ďalej tiež „odvolací súd“) rozsudkom č. k. 43CoKR/8/2022 - 310 zo dňa 28. apríla 2022 potvrdil odvolaním žalobcu napadnutý rozsudok Okresného súdu Banská Bystrica (ďalej tiež „súd prvej inštancie“) č. k. 26Cbi/13/2019-252 zo dňa 19. augusta 2021 v spojení s opravným uznesením č. k. 26Cbi/13/2019-265 zo dňa 21. septembra 2021 a žalovanému nepriznal nárok na náhradu trov odvolacieho konania.
2. Z rozhodnutia odvolacieho súdu vyplýva, že súd prvej inštancie žalobu zamietol a žalovanému nepriznal nárok na náhradu trov konania. Podľa odôvodnenia rozhodnutia súdu prvej inštancie sa žalobca podanou žalobou domáhal určenia pravosti žalovaným správcom popretých pohľadávok, pozostávajúcich z istiny 1 078 000 eur a zmluvnej pokuty 53 900 eur. Pohľadávky boli žalobcom v konkurznom konaní na majetok úpadcu uplatnené dňa 17.07.2019 prihláškami datovanými dňa 21.06.2019 a následne správcom zapísané v zozname pohľadávok pod poradovým č. 165 a č. 166. Právnym dôvodom pohľadávok je zmluva o dielo označená ako „Zmluva č. 2206/14 o dielo na uskutočnenie stavebno-montážnych prác“, uzatvorená dňa 28.05.2014 medzi úpadcom ako objednávateľom a spoločnosťou „OOO „Segata“, Nagornij projezd d.12, 117105 Moskva, Ruská federácia, IČO: 7726672245“ (ďalej tiež „Segata s.r.o.“) ako zhotoviteľom. Na zaplatenie ceny za vykonané práce vystavila Segata s.r.o. faktúru, ktorú úpadca neuhradil. Dňa 07.11.2014 uzatvorili Segata s.r.o. ako cedent a Fobos Intertrast s.r.o. (žalobca) ako cesionár, zmluvu o postúpení pohľadávky č. 01-2014 a zároveň toho istého dňa strany podpísali preberací protokol k predmetnej zmluve, čo podľa žalobcu znamená, že sa stal veriteľom pohľadávky z titulu ceny za vykonanie diela. Žalovaný správca konkurznej podstaty úpadcu prihlásenú pohľadávku pozostávajúcu z istiny poprel čo do právneho dôvodu a výšky a pohľadávku pozostávujúcu zo zmluvnej pokuty poprel čo do právneho dôvodu, výšky a poradia, z dôvodu spornosti daných pohľadávok. Správca popretie odôvodnil tým, že iný veriteľ, Radoslav Jakub (ďalej tiež „veriteľ zistenej pohľadávky“), si uplatnil v konkurze na majetok úpadcu v základnej prihlasovacej lehote totožné pohľadávky, spolu v sume 1 131 900 eur (zapísané ako jedna pohľadávka v zozname pohľadávok pod por. č. 44), ktoré nepoprel žiadny iný veriteľ ani správca, a považujú sa preto za zistené v celom rozsahu. Žalobca tvrdil, že nadobudol