dnes je 9.7.2025

Input:

653/2007 Z.z., Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z.z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov

647/2007 Z.z.
ZÁKON
z 5. decembra 2007
o cestovných dokladoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
V znení:
Predpis č.
K dátumu
Poznámka
445/2008 Z. z.
1. 1. 2009
mení § 30
336/2012 Z. z.
1. 1. 2013
mení a dopĺňa 57 novelizačných bodov
176/2015 Z. z.
1. 9. 2015
mení a dopĺňa § 10 a § 16
444/2015 Z. z.
1. 1. 2016
mení a dopĺňa § 23
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
PRVÁ ČASŤ
ZÁKLADNÉ USTANOVENIA
§ 1
Predmet úpravy
Tento zákon ustanovuje druhy cestovných dokladov, podmienky ich vydávania, odnímania a odoberania, práva a povinnosti štátnych občanov Slovenskej republiky (ďalej len „občan“) a iných osôb, podmienky prekračovania štátnej hranice Slovenskej republiky (ďalej len „štátna hranica“) občanmi, ktoré nie sú ustanovené v osobitnom predpise1) a sankcie za porušenie tohto zákona.
§ 2
Vycestovanie občanov do zahraničia
(1) Občan má právo slobodne vycestovať do zahraničia, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Občan môže vycestovať do zahraničia len s platným cestovným dokladom, ak medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná (ďalej len „medzinárodná zmluva“), neustanovuje inak.
§ 3
Návrat občanov do Slovenskej republiky
(1) Občan má právo na slobodný návrat do Slovenskej republiky.
(2) Občan, ktorý sa pri návrate pri prekračovaní vonkajšej štátnej hranice nemôže preukázať platným cestovným dokladom, je povinný oznámiť útvaru Policajného zboru oprávnenému vykonávať kontrolu cestovných dokladov osôb prekračujúcich štátnu hranicu (ďalej len „policajný útvar“) údaje potrebné na overenie totožnosti.
(3) Ak občan pri návrate pri prekračovaní vonkajšej štátnej hranice nemôže preukázať svoju totožnosť, je povinný strpieť snímanie daktyloskopických odtlačkov, vyhotovenie obrazových záznamov, vonkajšie meranie tela a zisťovanie osobitných telesných znamení.
DRUHÁ ČASŤ
CESTOVNÉ DOKLADY
§ 4
Cestovný doklad
(1) Cestovný doklad je verejná listina, ktorou občan preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo a ďalšie skutočnosti uvedené v cestovnom doklade. Cestovný doklad je majetkom Slovenskej republiky.
(2) Občan má právo na vydanie cestovného dokladu, ak nie sú dôvody na odoprenie vydania cestovného dokladu alebo na jeho odňatie podľa § 23.
(3) Občan môže byť držiteľom najviac dvoch platných cestovných dokladov rovnakého druhu okrem náhradného cestovného dokladu.
Údaje uvedené v cestovnom doklade
§ 5
(1) Cestovný doklad musí obsahovať tieto údaje o totožnosti jeho držiteľa:
a) meno a priezvisko,
b) deň, mesiac, rok a miesto narodenia,
c) rodné číslo,
d) pohlavie,
e) štátnu príslušnosť; to sa nevzťahuje na cestovný doklad cudzinca,
f) diplomatickú hodnosť alebo služobnú hodnosť, ak ide o diplomatický pas alebo služobný pas,
g) podobu tváre,
h) podpis,
i) biometrické údaje, ak osobitný predpis3) neustanovuje inak; na účely tohto zákona sú biometrickými údajmi podoba tváre a odtlačky prstov v dátovom nosiči podľa osobitného predpisu.3)
(2) Cestovný doklad musí obsahovať aj údaj o
a) absencii biometrického údaja odtlačkov prstov držiteľa v dátovom nosiči, ak ide o občana staršieho ako 12 rokov,3) od ktorého je fyzicky nemožné odobrať odtlačky prstov,
b) časovej